14.02. Cyryla i Metodego Patronów Europy

2Kor 4,1-7

Przeto oddani posługiwaniu zleconemu nam przez miłosierdzie, nie upadamy na duchu. Unikamy postępowania ukrywającego sprawy hańbiące, nie uciekamy się do żadnych podstępów ani nie fałszujemy słowa Bożego, lecz okazywaniem prawdy przedstawiamy siebie samych w obliczu Boga osądowi sumienia każdego człowieka. A jeśli nawet Ewangelia nasza jest ukryta, to tylko dla tych, którzy idą na zatracenie, dla niewiernych, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie olśnił ich blask Ewangelii chwały Chrystusa, który jest obrazem Boga. Nie głosimy bowiem siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana, a nas – jako sługi wasze przez Jezusa. Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa. Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas.

lub:

Iz 52,7-10

O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować. Głos! Twoi strażnicy podnoszą głos, razem wznoszą okrzyki radosne, bo oglądają na własne oczy powrót Pana na Syjon. Zabrzmijcie radosnym śpiewaniem, wszystkie ruiny Jeruzalem! Bo Pan pocieszył swój lud, odkupił Jeruzalem. Pan obnażył już swe ramię święte na oczach wszystkich narodów; i wszystkie krańce ziemi zobaczą zbawienie naszego Boga.

Mk 4,1-9

Jezus zaczął nauczać nad jeziorem i bardzo wielki tłum ludzi zebrał się przy Nim. Dlatego wszedł do łodzi i usiadł w niej pozostając na jeziorze, a cały lud stał na brzegu jeziora. Uczył ich wiele w przypowieściach i mówił im w swojej nauce: Słuchajcie: Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedno padło na drogę; i przyleciały ptaki, i wydziobały je. Inne padło na miejsce skaliste, gdzie nie miało wiele ziemi, i wnet wzeszło, bo nie było głęboko w glebie. Lecz po wschodzie słońca przypaliło się i nie mając korzenia, uschło. Inne znów padło między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je, tak że nie wydało owocu. Inne w końcu padły na ziemię żyzną, wzeszły, wyrosły i wydały plon: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny. I dodał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.

lub:

Łk 10,1-9
Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.

Siewca wyszedł siać

Św. Cyryl urodził się około roku 827 (+869). Rok wcześniej, bo w 826 urodził się jego brat Metody (+885). Byli synami wysokiego urzędnika Bizantyjskiego w Tessalonikach. Obaj studiowali w Konstantynopolu i około roku 862 zostali wysłani przez patriarchę Focjusza z misją na Morawy. Cyryl – wyświęcony już na księdza i jego brat Metody – mnich doskonale wywiązali się ze swojej misji, ale zostali zadenuncjowani przed papieżem Mikołajem I przez misjonarzy niemieckich. Musieli więc w roku 868 udać się do Rzymu, aby tam zaprezentować swoją działalność i uzyskać papieskie błogosławieństwo. Niemieckim misjonarzom nie podobało się szczególnie to, że bracia posługiwali się w głoszeniu Ewangelii językiem słowiańskim (prawdopodobnie ich matka była Słowianką). Cyryl wymyślił alfabet dla zapisu języka słowiańskiego i z pomocą brata przetłumaczył Ewangelię i niektóre księgi liturgiczne na język słowiański. Udali się więc do Rzymu wioząc ze sobą także relikwie św. Klemensa – papieża, które znaleźli na Krymie. Przyjęto ich z honorami i uznano ich misyjną pracę. Cyryl złożył tam swoje śluby monastyczne (14 lutego 869) i wkrótce później zmarł. Jego brat Metody został wyświęcony przez papieża na arcybiskupa Sirmium i ustanowiony legatem dla krajów słowiańskich. Po śmierci swego brata Metody wrócił -już jako legat papieski- na Morawy i tam kontynuował pracę, nie bez kłopotów ze strony misjonarzy niemieckich, stale zazdrosnych o sukcesy misyjne wśród Słowian. Wymyślony przez Cyrylego i udoskonalony prze jego brata zapis języka słowiańskiego i użycie go w liturgii zostało zatwierdzone przez papieża Jana VIII. Metody pracując wśród Słowian ukończył tłumaczenie Pisma świętego na język słowiański i uzyskał aprobatę swoich metod misyjnych i liturgii sprawowanej w tym języku. Zmarł 6 kwietnia 885 roku w Velehradzie (Czechy).

Ich metody misyjne i duszpasterskie znacznie wyprzedzały czasy, w których żyli. Wprowadzenie do liturgii języków narodowych zostało oficjalnie i ostatecznie uznane dopiero na Soborze Watykańskim II.

Papież Jan Paweł II ogłosił ich patronami Europy, chociaż wśród narodów słowiańskich byli oni czczeni już od dawna jako szczególni patroni kościołów wschodnich.

W ich pracy realizuje się przekaz dzisiejszej Ewangelii o siewcy, który siejąc ziarno nie szczędzi trudu i zbiera plon swoich zasiewów. Praca dwóch misjonarzy wśród Słowian wydała plon obfity. Narody Słowiańskie od IX i X wieku weszły do rodziny Kościoła właśnie dzięki ich pracy. „Nie głosili bowiem siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana” i dlatego ich siew nie był siewem na ugorze, na drodze, na skale, ani w cierniach. Ogłoszenie ich patronami Europy przypomina także, że kraje Słowiańskie należały do Europy już od 10 stuleci i przyjęcie 15 krajów Słowiańskich w 2004 roku do Unii Europejskiej nie jest wcale „uznaniem ich europejskości”. Ich „europejskość” nie zaczęła się w 2004 roku, ale znacznie wcześniej i nie dzięki łaskawym dekretom polityków z Brukseli, Londynu czy Paryża, ale dzięki pracy Cyryla i Metodego. A korzenie Europy nie sięgają zaledwie osiemnastowiecznego Oświecenia, lecz są znacznie starsze. Warto o tym wszystkim pamiętać w naszej spoganizowanej rzeczywistości „europejskiej”. Warto pamiętać o tym, że Europa to nie krwawa Rewolucja Francuska, czy przemądrzali XVIII wieczni „luminarze”, ale to także, a może przede wszystkim całe wieki trwająca i cierpliwa praca Kościoła, który od prawie 2000 lat Europę tę przemienia na zasadzie zaczynu i cywilizuje nie przy pomocy politycznych (a bardzo często kretyńskich i antyhumanistycznych) dekretów, ale przy pomocy dogłębnej i pracy nad duchem. Warto o tym pamiętać, bo coraz częściej chce się nam wmówić i wmawia, że Kościół, chrześcijaństwo, Dobra Nowina, to przestrzale i nic niewarte utopie. Warto o tym pamiętać i mówić szczególnie wtedy, gdy „wielce oświeceni Europejczycy” wraz ze swoimi osiągnięciami (i pseudo-osiągnięciami) starają się zapomnieć, że u podstaw ich „europejskości” jest praca takich ludzi jak św. Cyryl, św. Metody, św. Benedykt, św. Brygida, i całe zastępy świętych Kościoła, którzy przez całe wieki cierpliwie siali ziarno Słowa Bożego. I to Ono właśnie przemieniało i cywilizowało barbarzyńskie plemiona Gotów, Hunów, Wandalów, Wizygotów i tworzyło z nich nowoczesną Europę, a wielkie rewolucje i (pseudo) wyzwoleńcze przewroty jedynie ją rujnowały i nadal rujnują. Warto o tym pamiętać …, że to sam Chrystus posyłał i nadal posyła swoich apostołów, swoich uczniów, aby nie przy pomocy wielkich i bogatych środków materialnych, ale w ubóstwie i cierpliwości, w pokoju pokorze przemieniali ten świat, cywilizowali go i czynili Bożym Królestwem.

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.