prawda …


Prawda nie jest czymś. Prawda to Ktoś, Prawda to Jezus Chrystus, Który o sobie powiedział „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. I dlatego prawda nie jest do ustanawiania, ale do odkrycia. I dlatego nie wolno nigdy próbować podporządkowywać sobie Prawdy, ale zawsze należy się samemu podporządkować Prawdzie. Inaczej żyjesz w kłamstwie!!

Autor: komory

Absolutely not important

7 myśli na temat “prawda …”

 1. Ciekawy pogląd. Jeśli jednak prawdą jest Jezus Chrystus, to co było prawdą przed jego narodzinami? Całe dzieciństwo ludzkości pozbawione prawdy? Do czego dążyli greccy filozofowie? I jak rozumieć werdet z Koranu w którym prawda okazuje sie Mohamet? I jak zrozumiec Buddystów dążących wg ich własnych słów do prawdy? Bardzo trudne.

  Polubienie

 2. Oj … Jezus Chrystus istniał odwiecznie … jako Druga Osoba Trójcy Świętej i nie ma potrzeby się obawiać, że przed Jego narodzinami coś było nie tak. Przez swoje narodziny objawił nam jednak ostateczną Prawdę o Bogu, której człowiek szukał niejednokrotnie po omacku i czasami bezskutecznie … Dlatego filozofia i teologia chrześcijańska nie odrzuciła np. filozofii greckiej, ale dała jej pełny i doskonalszy wyraz. Szkoda jednak, że internetowe blogi nie pozwalają na pogłębione studia filozoficzne i teologiczne. To trzeba jednak przebrnąć samemu. Na blogach można tylko sobie odbijać piłeczkę pingpongową …

  Polubienie

 3. Istotnie, blogi internetowe nie są najlepszą płaszczyzną do prowadzenia rozmów o teologii. Nie ja jednak wybrałem tę formę wypowiedzi. Docinki i bezsensowne odbijanie piłeczki pingpongowej są mi jednak obce.

  Polubienie

 4. Proszę mi wybaczyć ale mam nadal następujący dylemat: skoro Jezus istniał odwiecznie, czy należy to rozumieć w taki sposób że istniał już w czasch przed stworzeniem świata? Czy dotyczy to całej Trójcy Swiętej?
  Dotychczas traktowałem zdanie „Na początku było słowo Boże” dosłownie. Dlaczego, mimo uważnej lektury Starego i Nowego Testamentu nie zdołałem odnaleźć miejsca w którym Pismo porusza choćby ten ważny temat?

  Polubienie

 5. Proszę porównać te trzy teksty:

  Ewangelia według św. Jana

  1:1 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo.

  EVANGELIUM SECUNDUM IOANNEM
  1:1
  In principio erat Verbum, et Verbum erat apud Deum, et Deus erat Verbum.

  ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ 1:1
  εν αρχη ην ο λογος και ο λογος ην προς τον θεον και θεος ην ο λογος

  Słowa w tłumaczeniu polskim „na początku” w wersji łącińskiej mają „in principio” co wcale nie oznacza początku w sensie czasowym ale raczej zasadę, początek w sensie egzystencjlanym a w tekście greckim jeszcze dosadniej „εν αρχη”. A znaczy greckie arche ??? Zasadę, początek bytowy, przyczyna istnienia …

  Już tylko to pokazuje że aby dyskutować na temat Pisma Świętego trzba jednak wejść głębiej w znaczenie słów tam użytych i bazowanie na kiepskim tłumaczeniu jest dosyć karkołomne …

  Bóg istnieje poza czasem i dlatego polskie czy angielskie tłumaczenie „na początku” – „at the beginning” jest po prostu nieuprawnionym uproszczeniem …

  A że Bóg istnieje poza czasem to wystarczy przeczytać dogłębnie, jak On sam siebie nazywa w Księdze Wyjścia, kiedy objawia swoje imię Mojżeszowi.

  I znowu dla przykładu tekst w trzech językach:

  Po Polsku:

  14 Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». 15 Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: „JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia.

  Po hebrajsku:

  3:14 (The Westminster Leningrad Codex)
  14 וַיֹּ֤אמֶר אֱלֹהִים֙ אֶל־מֹשֶׁ֔ה אֶֽהְיֶ֖ה אֲשֶׁ֣ר אֶֽהְיֶ֑ה וַיֹּ֗אמֶר כֹּ֤ה תֹאמַר֙ לִבְנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל אֶֽהְיֶ֖ה שְׁלָחַ֥נִי אֲלֵיכֶֽם׃

  gdzie występuje święty Tertrgarmmaton „EHJEH ASHER EHJEH”

  EHJEH oznacza TEGO, KTÓRY JEST, TEGO KTÓRY ISTNIEJE (poza czasem i przestrzenią), TEGO KTÓRY JEST IPSUM ESSE SUBSISTENS

  I po angielsku:

  14God said to Moses, „[a](A)I AM WHO I AM”; and He said, „Thus you shall say to the sons of Israel, ‚I AM has sent me to you.'”
  Footnotes:
  a. Exodus 3:14 Related to the name of God, YHWH, rendered LORD, which is derived from the verb HAYAH, to be

  Zachęcam do naprawdę pogłębionych studiów biblijnych 

  A z przygotowywanego przeze mnie cyklu „Metafizyka Czystego Istnienia”

  „metafizyka Czystego Istnienia (6) – prostota …

  Bóg jest:

  • atemporalny,
  • niezłożony,
  • absolutnie prosty,
  • doskonały,
  • nieograniczony,
  • nie ma w Nim żadnej potencjalności,
  • wszystko w Bogu jest aktem, aktualnością,
  • nie ma w Nim więc żadnej zmiany, bo nic już nie noże być zaktualizowane,
  • nie ma więc czasu, który jest miarą zmian „przed i po”,

  Bóg jako Byt absolutnie prosty i niezłożony nie może być wewnętrznie sprzeczny, bo wewnętrzna sprzeczność wyklucza prostotę. Absolutna prostota jest zaprzeczeniem, niemożliwością sprzeczności. Sprzeczne są byty złożone z dwóch przeciwstawnych, wzajemnie się wykluczających atrybutów. Bóg zaś nie jest złożony, bo jest prosty. Jest czystym Aktem Istnienia Osobowego. Jest dobrem, jest Prawdą, Jest Miłością, jest Pięknem, jest tautologiczną Jednością, jest Istnieniem. To nasze o Nim wyobrażenia mogą być sprzeczne, bo my istniejemy w czasie, bo my podlegamy zmianom, bo my aktualizujemy potencjalności, bo nasze poznanie jest cząstkowe, bo jesteśmy po prostu bytami skończonymi próbującymi zrozumieć Byt Nieskończony.”

  Polubienie

 6. Aha, i jeszcze jedno, zapomniałem odpowiedzieć na kwestię: „czy należy to rozumieć w taki sposób że istniał już w czasch przed stworzeniem świata? Czy dotyczy to całej Trójcy Swiętej?” … Otóż przed stworzeniem świata nie było czasu!!! Nie było nic, bo czas jest tylko miarą zmian bytów stworzonych i zmiennych, a skoro nie było NIC co mogłoby ulegać zmianom (Bóg jest a czasowy i niezmienny!!!) to i czasu nie było 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.