prawda ontologiczna…

– to prawda bytu istniejącego, to prawda o bycie takim jakim on jest.
To, to co o tym oto, konkretnym bycie mogę powiedzieć. To prawda faktów. Aby poznać prawdę trzeba wychodzić od bytu, od istnienia, a nie od poznania. To byt jest źródłem prawdy logicznej, prawdy poznawczej, a nie odwrotnie, poznanie źródłem bytu. Błąd Kartezjusza polegał na pomieszaniu porządku… „cogito ergo sum” stawia jako pierwsze poznanie… poznaję wiec jestem, a przecież w porządku bytowym jest raczej „jestem i dlatego poznaję”. Efekty takiego pomieszania kolejności i zastąpienie obiektywności poznania subiektywizmem istnienia widoczne są do dzisiaj.

Absurdalnym jest więc kartezjańskie odwrócenie porządku i ustanowienie podstawą filozofii nie istnienia (esse), ale poznania (cognosco). „Cogito ergo sum” odwraca cały porządek rzeczy i stawia go na głowie.

Autor: komory

Absolutely not important

Jeden komentarz na temat “prawda ontologiczna…”

  1. Jednak to właśnie odwrócenie wartości, uzależnienie bytu od poznania, doprowadziło go przecież do prawdy o bycie i istnieniu Boga. Zmiana kolejności wcale nie świadczy jasno o absurdzie.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.