odrzucenie fundamentu życia społecznego …

Wraz z odrzuceniem Boga jako ostatecznej normy moralności odrzucona została wszelka podstawa społecznego i moralnego ładu. Zastąpienie Boga zasadą maksimum przyjemności, zysku i sukcesu spowodowało, że wszelkie działania stały się jedynie grą przypadku zdominowaną przez egoistyczne, partykularne interesy grupy posiadającej najmocniejsze wpływy i środki nie tylko produkcji, ale i środki przekazu, które stały się środkami manipulacji prawdą. Jeśli nie ma Boga, jeśli prawda jest względna i ostatecznie niepoznawalna, to mogę robić co mi się żywnie podoba, byłem tylko odpowiednio zmanipulował opinię społeczną i wmówił ludziom, że to właśnie przyniesie im szczęście i że tego właśnie najbardziej potrzebują. Tak zmanipulowana opinia społeczna przyjmuje biernie wszelkie, nawet największe nonsensy o ile tylko zostały one dobrze zareklamowane. Oczywiście samodzielne i krytyczne myślenie w takim społeczeństwie jest czymś niepożądanym a nawet niebezpiecznym. Należy więc myślenie zastąpić jak najszybciej uczuciami, permisywistycznym zaspokajaniem pragnień i pożądliwości, a wszelkie przejawy krytycznego myślenia dyskredytować i przedstawiać jako chorobę psychiczną, brak tolerancji, zacofanie, fundamentalizm, fanatyzm czy nawet zniewolenie. Jedynie dopuszczalne i zdrowe, społecznie akceptowalne jest niczym nieskrępowane zaspokajanie wszelkich -najbardziej nawet perwersyjnych- pragnień i pożądań. To się nazywa wolnością, tolerancją, postępem. Nie ma pojęcia dobra i zła, nie ma pojęcia prawości i bezprawia, a jedyną akceptowaną zasadą jest maksymalizacja przyjemności i zadowolenia: „If you feel good just do it”.

W takim społeczeństwie widoczny jest natychmiast poniższy, dychotomiczny podział.

Współczesne stechnicyzowane i skomercjalizowane społeczeństwa dzielą się coraz bardziej według bardzo dychotomicznej zasady podziału na „sępy” i „padlinę”.

„Sępy” to: politycy, prawnicy, ludzie show-biznesu i reklamy, ale i ludzie biznesu, bankierzy, producenci tandety itp., których jedynym celem jest zrobienie interesu, zarobienie, spektakularny sukces i maksymalne zyski.

„Padlina” to cała reszta, na której żerują „sępy”. „Padlina” to massa damnata, która ani za dużo wiedzieć, ani tym bardziej myśleć nie powinna. Padlina ma jedynie konsumować, połykać papkę, bo to napędza interesy „sępów”.

Bardzo prosty i przejrzysty podział.

Reklamy

Autor: komory

Absolutely not important

Jeden komentarz na temat “odrzucenie fundamentu życia społecznego …”

  1. Komory, pozwól, że zacytuję Cię tutaj:”Wraz z odrzuceniem Boga jako ostatecznej normy moralności odrzucona została wszelka podstawa społecznego i moralnego ładu”. I w związku z cytatem zapytam: dlaczego twierdzisz, że to bóg jest „normą ostateczną” moralności? Czy normy nie mogą wywodzić się z ludzkich doświadczeń opartych o kontakty z np. innymi środowiskami, społecznościami, pojedyńczymi ludżmi, których zachowania można klasyfikować, oceniać i na tej podstawie wnioskować co do normy moralnej? Czy jedynie bóg jest podstawą ładu społecznego? O ile wiadomo, podstawę taką stwarza (także, lecz nie jedynie) prawo świeckie, w którym trudno dopatrywać się boskiej ingerencji. Cytuję dalej:” Oczywiście samodzielne i krytyczne myślenie w takim społeczeństwie jest czymś niepożądanym a nawet niebezpiecznym”. oczywiście chodzi tu o społeczeństwo z kontekstu. Wydaje się mi, że jest odwrotnie: każde nie poddane niewoli ideologicznej lub doktrynalnej społeczeństwo, wyróżnia jednostki zdolne do krytyki jak najbardziej samodzielnej, gdyż jest to jednym z warunków rozwoju społeczeństw. Co do sugerowanego przez Ciebie podziału dychotomicznego, jestem w stanie zgodzić się z tym, nie widzę jednak i tu związku z odrzucaniem zwierzchnictwa boga.

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s