dzisiaj, 13 maja 2010 mija 29-ta rocznica zamachu na Jana Pawła II

13 maja 1981 roku, kilkanaście minut po godzinie 17, na początku środowej audiencji generalnej papież, stojąc w samochodzie terenowym, objeżdżał plac przed bazyliką świętego Piotra i pozdrawiał tysiące wiernych. Strzały z pistoletu oddał do niego z odległości dwóch metrów Turek Mehmet Ali Agca.

13 maja – Matki Boskiej Fatimskiej – rocznica zamachu na Jana Pawła II

13 maja obchodzimy Święto Matki Boskiej Fatimskiej. W dniu 13 mają 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19 (według innych źródeł o 17:17), Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Jak ustalili śledczy, chwilę wcześniej Ali Ağca mierzył w jego głowę. Jan Paweł II schylił się wtedy do małej dziewczynki (Sara Bartoli) i wziął ją na ręce. Zamachowiec prawdopodobnie nie chciał postrzelić dziecka i opóźnił oddanie strzału, co uniemożliwiło mu dokładne wycelowanie. Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemelli, gdzie poddano papieża sześciogodzinnej operacji. W dniu tym, w 1981 r. Matka Boża uratowała życie Ojcu Św. Janowi Pawłowi II. Sam zamachowiec nie mógł uwierzyć, że jego kula nie pozbawiła życia Ojca Św.

Tyle suche fakty opisujące to zdarzenie sprzed 28 lat.

Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie w roku 1917.

W 1917 troje pasterzy z Fatimy – Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos – ogłosiło, że objawiła im się Matka Boska i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół Katolicki uznał te objawienia za nie będące w sprzeczności z doktryną. Za cud uznał je w 1930.

Papież Jan Paweł II, posłuszny wezwaniu Matki Bożej przekazanemu trojgu portugalskim pastuszkom, 13 maja 1982 r. (w rocznicę zamachu na swe życie) ponowił w Fatimie akt oddania światu Niepokalanemu Sercu Maryi. W rok po zamachu udał się do Fatimy, chcąc złożyć Matce Boskiej hołd i podziękowanie za to, że ta według niego ocaliła mu życie. 13 maja 1982, podczas nabożeństwa, niezrównoważony hiszpański ksiądz ugodził go lekko nożem. Ochrona papieża szybko go obezwładniła, a papież dokończył nabożeństwo pomimo krwawienia.

13 maja 2000 – Podczas swej kolejnej wizyty w Fatimie papież mówi o „trzeciej tajemnicy”, która może wiązać się z zamachem i osobą Alego Agcy.

Prorocza wizja trzeciej tajemnicy fatimskiej w symboliczny sposób mówi o wielkich prześladowaniach, cierpieniach i męczeństwie wielu wyznawców Chrystusa, wśród których są również kapłani, biskupi oraz papieże dwudziestego wieku. Wielkie zniszczenia i prześladowania są spowodowane przez ludzi zniewolonych przez ateistyczne ideologie walczące z Bogiem, a w sposób szczególny przez komunizm. Miejsce tych dramatycznych wydarzeń przedstawione jest w symbolicznym obrazie: Papież, biskupi, kapłani, zakonnicy, zakonnice wchodzą na stromą górą, na której szczycie jest wielki Krzyż. Czytamy w trzeciej tajemnicy fatimskiej: „Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji (…)”.

Papież wierzył, że swoje ocalenie nie zawdzięczał Niepokalanej. Wyraził to słowami: Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę.

Jako biskup wyświęcony 28 września 1958 roku Karol Wojtyła przyjął, zgodnie z obyczajem, hasło przewodnie swej posługi. Brzmiało ono: Totus Tuus (łac. Cały Twój). Kierował je do Matki Chrystusa. Oddany cały Maryi, przez całe swoje życie odmawiający Różaniec nie zawiódł się na Jej szczególnej opiece.

Może fakt ten zachęci nas do regularnego odmawiania Różańca zgodnie z poleceniem Matki Boskiej objawiającej się w Fatimie?


więcej:

zamach

film

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.