13 marca – Poniedziałek II tygodnia WP

Miłosierdzie

W encyklice „Dives in Misericordia” (Bóg bogaty w miłosierdzie), wydanej 37 lat temu, Papież Jan Paweł II przypomina, że miłość jest większa od grzechu. Mówiąc o dramacie współczesnego człowieka, Papież wielokrotnie podkreśla, że nie ma sytuacji bez wyjścia i że w każdym czasie, w każdej epoce Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu przychodzi człowiekowi z pomocą, o ile tylko człowiek jest zdolny uznać swoją słabość i grzeszność. Boże miłosierdzie realizuje się w życiu chrześcijanina poprzez kult, a szczególne podkreślenie znajduje w ustanowionym przez Jana Pawła II święcie Bożego Miłosierdzia, które obchodzić będziemy w Pierwszą Niedzielę po Wielkanocy.

Jednak nadzieja na dostąpienie Bożego miłosierdzia – jak wskazują dzisiejsze czytania liturgiczne – nie może być czekaniem na cud. Pragnąc miłosierdzia, sami to miłosierdzie musimy świadczyć i innym okazywać. Miłosierdzie nie jest wyrazem słabości, ani fałszywie rozumianej postawy tolerancji, albo zgadzania się na zło. Okazując miłosierdzie, przebaczając, darując winy, nie zgadzamy się na zło i je potępiamy, ale jednocześnie darujemy i przebaczamy konkretnemu człowiekowi. Oczywiście takie przebaczenie domaga się najpierw i przede wszystkim jasnego osądu moralnego. Osądzając czyny, pamiętajmy jednak, aby nie potępiać człowieka. Oczekując Bożego miłosierdzia sami powinniśmy się poddać jasnemu osądowi etycznemu i zobaczyć ogrom swoich grzechów, tak jak pokazuje to dzisiejsze Pierwsze Czytanie. Tylko wtedy Bóg, bogaty w Miłosierdzie może nam to miłosierdzie okazać.

Przypowieść o miłosiernym ojcu (por. Łk 15, 11-32), czy przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (por. Łk 10, 30-37) doskonale ukazuje ideę przewodnią dzisiejszych czytań. Bądź i ty miłosierny, abyś sam mógł miłosierdzia dostąpić!

więcej materiałów TUTAJ

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.