14 marca – Wtorek II tygodnia WP

Pokora

Bardzo trudne słowo: „pokora”, kojarzy nam się zazwyczaj z nieudolnością i słabością, z nijakością, albo biernością. W naszej cywilizacji, pokora nie jest pojęciem popularnym, bo nastawieni raczej jesteśmy na błyskotliwą karierę i krzykliwą reklamę. Kto nie umie się zareklamować, nic nie osiągnie i będzie zawsze „wlókł się w ogonie”. Trzeba umieć docenić swoją wartość, ukryć słabości, a nawet przedstawić je jako pozytywy – głoszą nowoczesne poglądy. Pokora, to cnota pogardzana i zapomniana w świecie szybkiego sukcesu.

A przecież św. Teresa z Avilla powiedziała: „Pokora jest potrójną prawdą; prawdą o mnie wobec Boga, wobec bliźniego i wobec samego siebie”. Nie umniejsza więc moich wartości, ale też nie przedstawia negatywów jako czegoś pozytywnego. Tylko w pokornej prawdzie mogę dostrzec wszystkie moje zalety, a dostrzeżone wady skorygować. W przeciwnym wypadku narażam się na niebezpieczeństwo życia w zakłamaniu. To właśnie zarzuca Chrystus w dzisiejszej Ewangelii słuchającym Go faryzeuszom! My również jesteśmy na to narażeni, żyjąc w świecie permanentnie nastawionym na spektakularny sukces.

Co więcej, pokora ustawia właściwą hierarchię wartości. Człowiek pokorny zna swoje zalety i umie je wykorzystać, ale także zdaje sobie sprawę ze swoich wad i chce je korygować, bo wie, że wciąż jest więcej tego, co powinien naprawić, niż tego co już osiągnął. Tak rozumiana pokora daje prymat dobrom duchowym i ludzkim przed materialnymi, daje pierwszeństwo innym przede mną, a na pierwszym miejscu stawia przede wszystkim Boga. Jest to postawa dokładnie odwrotna do tej, którą możemy zaobserwować na co dzień, gdzie na wysokim tronie króluje niepodzielnie moje «ja», poniżej, u moich stóp leżą inni, a gdzieś na szarym końcu, prawie niezauważalny – przebywa sam Bóg. Efekty takiej – opartej na aroganckiej pysze gradacji – są opłakane i z łatwością dostrzegalne. Czy nie warto przemyśleć i przemeblować swojego życia, kierując się właśnie pokorą, która jest prawdą, a nie pychą, która niesie fałsz i zakłamanie? (por. Iz 57, 15; Jk 4, 6)

więcej materiałów TUTAJ

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.