19 marca – III Niedziela Wielkiego Postu

Woda żywa

Pracując od prawie 15 lat w Afryce, niejednokrotnie miałem okazję doświadczyć czym naprawdę jest dobra woda, jak wiele znaczy dla ludzi, którzy nie mają jej w kranach na bieżąco i pod dostatkiem, którzy po wodę muszą chodzić nieraz kilometrami lub czerpać ją z brudnej, błotnistej kałuży, albo używać (jak na Komorach) słonej wody morskiej do mycia, a nawet do gotowania.

My sami, żyjący w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, kupujący wodę w butelkach, bardzo często doświadczamy wartości i znaczenia tego symbolu. Woda – symbol życia, to także symbol dobrobytu i błogosławieństwa, czystości i zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka.

Mojżesz, który na pustyni, uderzając laską w skałę, spowodował, że wypłynęła z twardej opoki dobra woda, symbolizująca Chrystusa – Źródło wody żywej, uzmysławia nam, że ostatecznie nie mamy do czynienia tylko i wyłącznie z symbolem. To raczej sam Bóg objawia się swojemu ludowi, jako Źródło Życia.

Nie bez przyczyny Jan Paweł II w swoim Tryptyku Rzymskim napisał:

„Zatoka lasu zstępuje
w rytmie górskich potoków…
Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być —
Gdzie jesteś, źródło?… Gdzie jesteś, źródło?!

Cisza…

Strumieniu, leśny strumieniu,
odsłoń mi tajemnicę
swego początku!

(Cisza – dlaczego milczysz?

Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku).
Pozwól mi wargi umoczyć
w źródlanej wodzie
odczuć świeżość,
ożywczą świeżość”.

Wiemy, że Chrystus jest właśnie owym Źródłem Życia, w którym możemy umoczyć wargi, jak w źródlanej wodzie i odczuć ożywczą świeżość.
Panie daj mi wody żywej!

19 marca – III Niedziela Wielkiego Postu  (Msza do wyboru)

A czego my szukamy? 

Żydzi żądali znaków, Grecy szukali mądrości (por. 1 Kor 1, 22) – a my czego szukamy? Czego oczekujemy od Chrystusa? Nie chcemy Jego przykazań, bo nas zniewalają, nie pozwalają radośnie używać życia. Nie chcemy Jego nauki i moralności, bo jest niewygodna i niemodna, przestarzała i niedzisiejsza. Nie chcemy słuchać i wypełniać Ewangelii, bo straszy nas piekłem. Nie chcemy Ciała i Krwi Zbawiciela, bo nie rozumiemy tego, co nam daje w sakramencie Eucharystii. Nie chcemy nawet Jego miłości, bo nie wiemy co z nią zrobić. Ostatecznie zgodzilibyśmy się na cuda, szczególnie na cudowne pomnożenie zasobów naszych kont bankowych i na interwencje w razie choroby. Ale wszystko inne, raczej odrzucilibyśmy, szczególnie zależałoby nam na pozbyciu się Jego Krzyża, a co za tym idzie – Męki i Chrystusowej Śmierci. Boimy się otworzyć drzwi Chrystusowi, bo mógłby rzeczywiście wejść i zamieszkać w naszym życiu, a to mogłoby okazać się niewygodne i kłopotliwe. Czego więc szukamy? Czego chcemy? Już nawet znaków nie żądamy, bo nie są nam do niczego potrzebne. Najbardziej jednak przerażające jest to, że sami nie wiemy czego chcemy i czego szukamy. Jesteśmy jak wiecznie niezadowolone i rozkapryszone dzieci (por. Łk 7, 32), jak ludzie wędrujący po pustyni bez kompasu i mapy. Jak zagubieni w lesie lub w górach turyści, którzy sami nie wiedzą dokąd idą. Odrzucamy i znaki, i mądrość, i mapę, i busolę… I dlatego nie potrafimy nigdzie dojść, dlatego nasze pozorne sukcesy okazują się ostatecznie klęską, nasze zyski… stratą, a nasze życie … mierną wegetacją.

Ale czy tak musi być? Czy nie warto jednak zaufać i znakom i mądrości? Czy nie warto powrócić do porzuconych kiedyś drogowskazów i odnaleźć utraconą drogę? Dopóki żyjesz, nie wszystko jest stracone. Przeorientuj swoje życie tylko odrobinę… poszukaj znaków i daj się prowadzić mądrości, a odnajdziesz właściwą drogę do pełni życia.

więcej materiałów TUTAJ

Autor: komory

Absolutely not important

Jeden komentarz na temat “19 marca – III Niedziela Wielkiego Postu”

  1. Dziękuję i Bóg zapłać za tę inspirację. Jakoś nigdy nie wpadłem na to aby się samego siebie zapytać czego tak na prawdę oczekuję od Jezusa Chrystusa. Niby to wiem, niby mógłbym odpowiedzieć. Ale …

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.