25 marca – sobota – Zwiastowanie Pańskie

A Słowo stało się ciałem

Scena przedstawiona w dzisiejszej Ewangelii wydaje się niemal mitologiczna. Jest tak niesamowicie bajeczna, że aż – dla niektórych – niemożliwa. A jednak jest to początek, od którego zaczyna się zbawcze dzieło Boga. Bóg wybrał właśnie taki, niezwykły i cudowny sposób wejścia w ludzką historię. Wybrał Maryję Dziewicę, z której narodził się Syn Boży, Jezus Chrystus Zbawiciel świata (por. Mt 1, 16).

Są to prawdy dogmatyczne, nie dające się ogarnąć rozumem, ograniczonym przecież i ułomnym. Co wcale nie znaczy, że są antylogiczne lub przeczące ludzkiemu rozumowi. Nie są jednak na pewno prawdami w porządku naturalnym, nie mieszczą się w ramach praw fizyki, bo sam Bóg nie należy do natury, nie podlega prawom fizyki i biologii, i nie można Go zgłębić przy pomocy ludzkiego rozumu. Czyż nie mógł więc wybrać takiego właśnie, ponadnaturalnego sposobu wejścia w historię człowieka? Oto Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego Cię osłoni. (Łk 1, 35 nn)

Maryja też tego nie rozumie i wcale nie udaje, że jest inaczej (Jakże się to stanie?). Zwróćmy jednak uwagę na Jej postawę wobec niemożliwej do zrozumienia Bożej propozycji? Jej jedyną odpowiedzią są słowa: Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według tego, co Bóg przewidział.

Czy czasami i w naszym życiu nie potykamy się o podobny problem? Nie rozumiemy dróg Bożych, nie możemy ich sobie wytłumaczyć, a wtedy… najczęściej buntujemy się, odchodzimy, rezygnujemy z takiego Boga, którego nie sposób zrozumieć, bo za wiele od nas oczekuje, bo wymagania są za trudne, niejednokrotnie niepojęte, lub alogiczne. My chcielibyśmy Boga zrozumieć! A kiedy się to nie udaje, to raczej pozostajemy przy naszej, ludzkiej i ograniczonej logice. A gdyby tak raz spróbować, zaryzykować i odpowiedzieć Mu: „Mimo, że Cię nie rozumiem, mimo że nic z tego, co się wokół mnie dzieje nie pojmuję, to jednak mówię, oto ja, niech mi się stanie według tego, coś postanowił.

A gdyby tak chociaż raz spróbować…  naprawdę zaufać i otworzyć drzwi Chrystusowi? Tylko, że do tego trzeba czegoś więcej niż rozumu, trzeba wiary, zaufania Bogu, Który jest Bogiem Wszechmogącym, a nie bożkiem, wytworem naszych szarych komórek.

W dniu dzisiejszym ISTNIEJE … możliwość

ADOPCJA

więcej materiałów TUTAJ

Reklama

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.