02 kwietnia – V Niedziela Wielkiego Postu

Radykalna logika Ewangelii

Jak ciężko jest – może nawet nie zrozumieć – ale przyjąć i zaakceptować, a jeszcze trudniej wcielić w życie słowa dzisiejszej Ewangelii? Jakże trudno tak naprawdę uwierzyć, że kto chce zyskać swoje życie musi je stracić, że ziarno musi obumrzeć, aby wydać plon? Taka logika kłóci się z naszym zdrowym rozsądkiem, bo któż z nas chce umierać, któż zgodziłby się stracić życie, aby je zyskać, albo kto jest gotów uczyć się posłuszeństwa w cierpieniu, w wyrzeczeniu i zaparciu się siebie? (por. Mt 16, 24; Mk 8, 34; Łk 9, 23)

Niestety, tak właśnie wygląda radykalna logika Ewangelii, która szokuje i drażni dzisiejszego człowieka. Powoduje, że tak niechętnie i z takimi oporami słuchamy słów Chrystusa, szczególnie tych z dzisiejszej perykopy ewangelicznej. A przecież Bóg nie chce nas ani terroryzować, ani czynić z nas męczenników. Nie traktuje przecież umartwienia i abnegacji, jak jakiegoś ekstremalnego sportu. Nie czerpie przyjemności z cierpienia i nie chce śmierci, bo jej nie stworzył (por. Mdr 1, 13-14). Skąd więc tak radykalne wymagania i tak „nieludzkie” zalecenia? Po co Chrystus mówi o tym wszystkim w kontekście „uwielbienia Syna Człowieczego?” Jakimże uwielbieniem może być śmierć krzyżowa?

Image result for łazarz

Wszystko to wydaje się nie do zrozumienia i nie do przyjęcia bez Zmartwychwstania. Cała logika Ewangelii byłaby absurdalna i nie do zaakceptowania jeśliby Chrystus nie zmartwychwstał (por. 1 Kor 15, 14). Tylko zmartwychwstanie stawia te wszystkie „nieludzkie” wymagania i zalecenia w zupełnie innym świetle. Bo Chrystus wywyższony na krzyżu i zmartwychwstały zadaje kłam logice śmierci i przyciąga wszystkich do sobie, czyli… wprowadza do życia wiecznego.

więcej materiałów TUTAJ

kazanie pasyjne na V Niedzielę Wielkiego Postu

V Niedziela Wielkiego Postu (Msza do wyboru)

Oto otwieram wasze groby…

Proroctwo Ezechiela spełnia się w sposób dosłowny w dzisiejszej Ewangelii, kiedy Jezus każe Łazarzowi wyjść z grobu. Ale jest to nadal tylko zapowiedź tego, co ma się dokonać przy końcu czasów, kiedy wszystkie groby zostaną otwarte i Chrystus przywróci do życia nasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w nas Ducha (por. Rz 8, 11). Wizja proroka Ezechiela spełnia się ostatecznie w apokaliptycznej wizji nowego Jeruzalem (por. Ap 7, 4-10; 14, 1-5; 20, 12-15), gdzie niezliczone tłumy tych, którzy powstali z martwych i których groby zostały otwarte, oddają hołd Bogu w liturgii Nowej Jerozolimy.

Ciało, które prowadzi do śmierci (por. Rz 7, 24) i Duch, który ożywia (por. J 6,  63), to dwa bieguny, pomiędzy którymi rozpięty jest sens dzisiejszych czytań. Jest to zarazem przesłanie całego Wielkiego Postu, w czasie którego powinniśmy dostrzec tę głęboką prawdę, że – jak mówi św. Paweł (por. Rz 8, 5-6) – ci, którzy żyją według ciała dążą do tego co chce ciało, a ciało prowadzi do śmierci, dążność zaś Ducha prowadzi do życia i pokoju. Chrystus, który jest Panem życia i śmierci, ma moc przywrócić nam – utracone przez – grzech życie wieczne, o ile tylko pozwolimy działać Duchowi i uwierzymy Chrystusowi, że On jest pogromcą śmierci. To właśnie zapowiada Jezus w Ewangelii, zwracając się do Marty przy grobie jej brata.

To napięcie między ciałem i jego pragnieniami, a duchem pojawia się zresztą dosyć często na kartach Pisma Świętego (por. Pwt 11, 26; Mt 26, 41; Ga 5, 17), a w sposób bardzo dramatyczny pisze o tym św. Paweł, wołając z bólem: Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, co wiedzie ku śmierci? i udziela jednocześnie odpowiedzi: Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego (por. Rz 7, 24). Bo to Jezus Chrystus jest Zmartwychwstaniem i Życiem (por. J 14, 6), tym który wyzwala od śmierci.

Warto więc dzisiaj zapytać siebie: Czy żyję według ciała, które prowadzi do śmierci, czy według Ducha, który ożywia?

Image result for otwieram wasze groby

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.