8 kwietnia – sobota V tygodnia WP

Polityka i dyplomacja

Rozumowanie faryzeuszów i arcykapłanów, na pierwszy rzut oka, wydaje się być słuszne i uzasadnione. Ówczesna sytuacja geopolityczna Palestyny wymagała działania roztropnego i przemyślanego, nie można było sobie pozwalać na ekscesy w rodzaju uzdrawiania chorych i wskrzeszania umarłych. Czyż rzeczywiście nie mają racji faryzeusze argumentując, że lepiej jest aby jeden człowiek umarł za naród, niż miałby zginąć cały Izrael? Nie można pozwolić, aby z powodu nierozważnych ekscesów jednego człowieka, cały naród miał ponieść karę i zostać eksterminowany. Nic dodać, nic ująć. Polityka i dyplomacja są sztuką, a w czasach trudnych i ciężkich, pod rzymską okupacją, tym bardziej cenną i potrzebną. „Logiczne” rozumowania Kajfasza powtarza się niezwykle często w życiu każdego z nas. „Lepiej jest poświęcić «mniejsze» dla «większego»”, lepiej zachować spokój, nie narażać się, nie wychylać, nie stwarzać zagrożenia. Czyż można coś zarzucić poprawności takich dyplomatycznych kalkulacji? Ileż to razy tego rodzaju przebiegłe rozumowanie przeważało w moim życiu? Ileż razy dla świętego spokoju, dla „wyższych celów” poświęcałem wartości takie jak: prawość, uczciwość, wiarę, prawdę, a nawet miłość? Ileż to razy byłem zadowolony ze znalezionego „pokojowego rozwiązania”? Ileż razy „racjami geopolitycznymi” uzasadniałem zwykłą zdradę, egoizm, przewrotność, tchórzostwo, koniunkturalizm, czy małostkowość? Lepiej poświęcić coś «małego» dla „wyższych celów”. Lepiej oddać jakąś niewielką daninę bożkom bogactwa, pychy, wyuzdania, niż stracić wszystko. Ileż to razy powtarzałem przewrotnie słowa samego Chrystusa: oddaj co cesarskie cesarzowi… (por. Mt 22, 21) – tylko po to, aby usprawiedliwić swój oportunizm? I pozornie wszystko – wydawać by się mogło – pozostaje w jak najlepszym porządku. Do czasu…

A Pan, jakby nie słysząc tych argumentów i nie chcąc się w nie wgłębiać, ani ich przyjąć, nawołuje nieustannie: Odrzuć wszelkie kalkulacje i dyplomacje, utwórz sobie nowe serce i żyj według ducha mojego, a nie ducha świata, ducha przebiegłej i obłudnej polityki.

więcej materiałów TUTAJ

Image result for polityka i dyplomacja religia

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.