Mów do ludzkich sumień

23  Sierpnia – PRAWDA

Nie musisz bronić prawdy. Prawda obroni się sama. A jeśli się nie obroni, to nie jest prawdą, a wtedy nawet ty i tak jej nie obronisz i może się okazać, że za prawdę uznałeś coś, co jest fałszem.
Współczesna wieża Babel, czyli prywatna prawda dla każdego.

Świat staje się coraz mniej zrozumiały i wygląda na to, że przeżywamy drugą wieżę Babel. Przy budowie wieży Babel Bóg poplątał języki budowniczych, aby się zbytnio nie unieśli pychą. Jest to przykład tego, jak ludzka pycha i przeświadczenie o własnej wielkości prowadzi do wynoszenia się nad Boga, a ostatecznie do katastrofy…

Wygląda na to, że dzisiaj przeżywamy drugi i trzeci poziom pomieszania języków. Nawet ci, którzy mówią w tym samym językiem nie rozumieją się wzajemnie, bo używają w różnych konotacji. Każdy ma swoje pojęcie Prawdy, każdy tworzy sobie swoje własne prywatne rozumienie: prawdy, miłości, dobra i zła. I to jest drugi poziom pomieszania języków.

A trzeci poziom niezrozumienia to ten, że każdy chce mówić, a nikt nie chce słuchać. Mamy więc sytuację, w której każdy ma coś do powiedzenia, ale nikt nie chce tego słuchać. A nawet, jeśli ktoś tego słucha, to i tak nikt nic nie rozumie, bo nie słucha tego, co rozmówca mówi, ale słyszy to, co sam chce usłyszeć.

A wszystko to jest wynikiem zrelatywizowania pojęcia prawdy. Skoro, bowiem nie ma prawdy ostatecznej i jedynej, skoro każdy ma swoją prywatną prawdę, na własny użytek, to ostatecznym stanem świata jest absolutny brak wzajemnego zrozumienia, czyli totalna Wieża Babel. Każdy utworzy sobie swój własny, hermetyczny język niedostępny dla nikogo innego. I to będzie koniec …

Książkę „Mów do ludzkich sumień” można zamówić tutaj:  mow.kazania.org

Dostępna jest też wersja a czytniki Kindle. Proszę o kontakt na adres:

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.