III Piątek miesiąca – 19 listopada 2021

W ramach naszych trzecio-piątkowych refleksji o Miłosierdziu Bożym chciałbym przybliżyć postać zmarłej przed 9-ma laty nauczycielki za Szczecina. A właściwie nie tyle jej postać (bo była osobą bardzo skromną), co raczej jej zapiski rozmów z Chrystusem.

W 2010 r. u Alicji Lenczewskiej zdiagnozowano raka nerki. Po jakimś czasie jej brat Sławomir dowiedział się, że gdy przed laty to u niego podejrzewano nowotwór, jego siostra Alicja w modlitwach ofiarowała za niego swoje zdrowie i życie. Zmarła 5 stycznia 2012 r. właśnie na raka nerki.

Alicja Lenczewska

Ta mało znana mistyczka zostawiła poruszające dzienniki, w których zapisała słowa, jakie – za jej pośrednictwem – Pan Jezus kieruje do każdego z nas. A są to słowa pełne Miłości i Miłosierdzia.

Dostępne jest kilka książek wydanych pośmiertnie, ale trzy z nich zawierają całość jej rozmów z Chrystusem:

Świadectwo. Dziennik duchowy.
Słowo pouczenia.” i
Myśli na każdy dzień.

Bogactwo i głębia myśli w nich zawartych są nie do wyczerpania. Sam – od roku – czytam te książki i jestem zafascynowany tym, jak Chrystus się w nich przedstawia.

Dla przykładu w pierwszej z nich znalazłem takie słowa:

Ja jestem Miłością. Moją najgłębszą naturą, moją istotą jest Miłość, a Moim pragnieniem miłowanie każdego. Dlatego was ludzi stworzyłem. I stworzyłem was: słabymi, bezsilnymi istotami – potrzebującymi Mojej Miłości. Chcę wam dać wszystko. Wy tylko otwierajcie swoje serca i bierzcie. Im więcej weźmiecie, tym większa będzie Moja radość. Tak wiele mam do rozdania – przychodźcie do Mnie wszyscy. Pragnę was oczyścić i uświęcić – dzieci Moje ukochane, zrodzone z Miłości i dla Miłości. Moja Miłość jest nieograniczona i nigdy się nie skończy. Wszystko: cały świat i każdy z was oddycha Moją Miłością i dzięki niej istnieje. Moja Miłość jest życiem. Wasze życie to Moja Miłość w was.

Chrystus nie tylko ukazuje się, jako Miłość Miłosierna, ale i ludzi – swoje umiłowane dzieci – to praktykowania takiej Miłości Miłosiernej zachęca.

W jednej z allokucji Chrystus mówi np. tak:

„Jeśli chcesz komuś przychylić nieba, to musisz wchłonąć w siebie piekło, jakie go dotyka. Zło istnieje realnie i tylko ofiara miłości może to zło umniejszyć.

 Z wielkiej ofiary płynie wielkość unicestwiania zła.
Aby uczynić wiele dobra, musisz przyjąć na siebie wiele zła.

To zło, jakie przyjmujesz, wyraża się w bólu, który cię dotyka.

Jeśli miłość w tobie jest większa niż ból – zbawiasz, jak Ja zbawiłem świat poprzez Moją ofiarę miłości z Siebie.” [Świadectwo, 946]

Iluż ludzi nie zwróci na to nawet uwagi? Iluż potraktuje to, jako słowa bez sensu? Kto to zrozumie, kto przyjmie?

Kłamie ten, kto mówi, że Mnie kocha, a odsuwa się od bliźnich.

Tam, gdzie nie ma miłości dla innych (konkretnej miłości w czynach) — nie ma miłości wcale. Tam, gdzie nie ma czynu objawiającego miłość — nie ma miłości wcale. Czynem jest wszystko, co darowujesz sercem, dłońmi, umysłem, by świadczyć dobro, by je pomnażać.

Czynem najszlachetniejszej miłości jest dar z siebie. Spełnieniem miłości jest wzajemny dar z siebie. Pełnią miłości jest całkowity wzajemny dar z siebie.” [Świadectwo, 796]

To nie są słodkie, łzawe, tkliwe czy lukrowane obrazeczki. To są twarde i zmuszające do myślenia słowa, które trudno jest przyjąć bez protestu i buntu wewnętrznego, bez głębokiej refleksji i – ostatecznie – pokornego uznania ich prawdziwości.

Proces wychowywania do czystej miłości prowadzi od miłości hedonistycznej, szukającej swego, poprzez różne rodzaje miłości oblubieńczej do miłości Bożej szukającej cierpienia, by pomagać innym — ubogacać ich dusze i ich radość we Mnie. Przyjęcie cierpienia dla dobra braci jest punktem szczytowym rozwoju duszy.

 Moja miłość przynagla i zaprasza do tego.

 Dusza, która osiąga ten stan, jest radosna, bo wszystko w niej jest Boże, a zjednoczenie ze Mną tu na ziemi pełne. Jest przepełniona pokojem i radością, choćby nawet wokół było piekło, bo nie dotyczy i nie dotyka jej Boskiego wnętrza to, co jest na zewnątrz.” [Świadectwo, 530]

Jakże różne są nasze pragnienia, nasze aspiracje… I prawdopodobnie, dlatego jesteśmy tak bardzo nieszczęśliwi.

W drugiej ze wspomnianych książek, znajdujemy takie słowa, które odpowiadają bezpośrednio na często przez nas zadawane pytanie: „Czym jest modlitwa?”:

Modlitwa to chłonięcie Boga ze wszystkich sił i radowanie się, że jesteś i że On jest. To coraz głębsze poznanie siebie i poznanie wszystkiego w Nim – uwolnienie od uwarunkowań narzuconych przez świat, przez innych i przez samego siebie.

20 kwietnia 1986 roku Alicja Lenczewska zapytała:

„– Za kogo najbardziej się modlić?

+ Za grzeszników: za tych, którzy zapomnieli o Mnie i grozi im zguba i potępienie. Módl się, bo możesz im pomóc.

 – Czym jest modlitwa za kogoś?

 + Modlitwa za kogoś jest zanurzaniem tej osoby w mojej Miłości. Jest siłą dobra, jakie wytwarzasz i jakim otaczasz osobę, za którą się modlisz. Dzięki temu usuwasz zło, jakie jest przy niej, i które pobudza ją do grzechu. Myśl człowieka jest potęgą. Wytwarzaj i wysyłaj dobre myśli: pełne życzliwości i miłości. Jednocz się ze Mną w tej intencji i odwołuj do Mojej mocy miłości. Taką modlitwą możesz zmieniać ludzi, o ile będziesz ufna i wytrwała.

Dla wielu jest to niestety tylko „mowa trawa”, dla innych są to niemożliwe do zaakceptowania wymagania i bezsensowne utrudnianie życia. Są i tacy, dla których jest to nieuprawnione utrudnianie i komplikowanie i tak już trudnej sytuacji katolicyzmu, a religia ma być przecież „łatwiutka” i „przyjemniutka”. Ale są i tacy, którzy będą argumentowali, że takie mówienie wcale nie pogłębia ani nie umacnia wiary. A przecież tutaj każde zdanie wymusza potrzebę zatrzymania się i zastanowienia. Jakiekolwiek mogą być reakcje …. Warto te słowa przeczytać i zainteresować się całością rozmów Zbawiciela z tą niezwykłą kobietą [Alicją Lenczewską].

Autor: komory

Absolutely not important

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.