„Mów do ludzkich sumień – 2”

Część druga książki „Mów do ludzkich sumień – 2” z podtytułem „Wiara i nauka, a Prawda” ukaże się na dniach.

Jak widać na zdjęciach, nowa książka jest już gotowa 😉. Można ją będzie zamówić na stronie – www.mow2.kazania.org

Miniony, 2020 rok był czasem niepokojących wydarzeń. Był to rok wielorakich kryzysów i to zarówno na poziomie, polityki, nauki, wiary, ekonomii jak i moralności. Zachwiane zostały fundamenty naszego bytowania, zrujnowane wartości i ośmieszone autorytety. Relatywizacja prawdy i negowanie możliwości jej poznania spowodowały erozję wartości moralnych. Gdzie w tym wszystkim znaleźć prawdę, ostateczny i niewzruszalny punkt odniesienia? Książka próbuje dać odpowiedź na pytanie: „jak należy postępować w tym czasie pogubienia?” Centralną wartością jest prawda. W odkrywaniu prawdy może pomóc pogłębiona wiara, która wskazuje na PRAWDĘ OSTATECZNĄ. Jedynym ratunkiem dla pogubionego człowieka jest OBUDZIĆ ROZUM, który przecież pochodzi od Źródła wszelkiego bytu, od Bytu, który stoi za całą racjonalnością wszechświata, który nas otacza.

Pisałem te rozważania i pracowałem nad książką w okresie od stycznia do listopada 2020, czyli w okresie „pierwszej i drugiej fali pandemii”. Był to też (i nadal jest) okres – powiedzmy to enigmatycznie – „wzmożonych niepokojów” na tle moralno-obyczajowym, prawnym i polityczno-społecznym. „Pokojowe” protesty w rodzaju „czarnych marszów”, przez wiele dni zapełniały nagłówki wszystkich mediów. W tym kontekście rozważania na temat wiary, nauki (czy rozumu), a szczególnie rozważania na temat prawdy, nabierały całkowicie nowego wymiaru i znaczenia. Coraz bardziej i coraz wyraźniej docierało do mnie, jak bardzo odeszliśmy – już nie tylko – od wiary, ale także od „obiektywnej” i rozumowej nauki, a nawet w ogóle od rozumu. Naszym światem nie rządzi już ani wiara, ani nauka, ani rozum, ale manipulacje, mass media, polityka, emocje, żądza władzy, przyjemności i bogactwa. Trzy, pierwsze grzechy główne: pycha, chciwość i nieczystość, stały się sztandarowymi hasłami protestujących, ale i stojących za nimi polityków i manipulatorów. Niestety tak wielu ludzi (także katolików) dało się tym manipulatorom uwieść, oczarować, zbałamucić. Niestety ani wiara, ani rozum, ani prawda… wszystko, co pozostało to kaprysy i – wygląda na to, że ostatecznie – anarchia. Chciałoby się nawet zapytać: „Quo vadis Polonia, quo vadis mundus?”. Dokąd zdążasz Polsko, dokąd idziesz świecie?

okładka całość 150dpi

Nauka podprowadza nas do „preambula fidei” – przedsionka wiary. Ale to dopiero wiara prowadzi do poznania Prawdy Ostatecznej, Która wyzwala.

Mów do ludzkich sumień - II tyt

Motto

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.